Chapecoense a câstigat primul meci in cupele sudamericane dupa tragediei

Dupa 105 de zile, Chapecoense a intrat pe teren pentru un meci de cupa continentala si a invins formatia Zulia cu 2-0 in Venezuela. Golurile al echipei braziliana au fost marcate de Reinaldo si de Luiz Antonio. Ultimul meci jucat de echipa din Chapecó era cel impotriva celor de la San Lorenzo, scorul 0-0, care le au adus la marele finala ”nejucata” cu Atlético Nacional, din cauza tragediei cu avionul in 29 noiembrie 2016.

Reinaldo si Moisés in celebratia dupa primul gol (foto: AP)

”Chape” a inceput foarte bine, cu un joc ofensiv format pe flancurile terenului si nu au lasat adversarul sa joace. Dovada e ca Zulia a avut doar un singur sut in poarta brazilienilor si 47% de posesia balonului. In minutul 32, Kambou l-a faultat pe Niltinho. Fundasul stânga Reinaldo a executat lovitura libera fantastic, si când balonul era pe linia portii, Plazas l-a lovit cu capul, dar golul a fost din partea lui Reinaldo.

In repriza a doua, Zulia a trezit si a dominat meciul. Însa, ”Chape” a profitat de singura ocazie pe care l-au avut pana in minutul 68. Dupa o pasa buna lui João Pedro, Luiz Antonio a sutat frumos, din marginea careului, si portarul Vega n-a avut sansa. Dar gazdele nu s-au oprit, si au marcat dupa o gafa in defensiva Chapecoensei. La o lovitura de colt, Zambrano a deviat balonul si Arango a inscris.

Rivillo, Plazas si Niltinho: brazilianul a mers foarte bine pe partea dreapta (foto: AP)

In minutul 87, Zulia a avut cea mai buna ocazie pentru egalarea. Apodi a gresit in apararea, Arango a dat un sut formidabil, dar Artur Moraes a aparat senzational. Echipa din Venezuela a fost foarte aproape de un egal pana in ultimul minut, dar n-au putut sa inscrie decât un singur gol.

Meciul a fost valabil pentru prima etapa din Grupul 7. Lanús (din Argentina) si Nacional (din Uruguay, de 3 ori campion ale Copei Libertadores) sunt si ei in acest grup. Lanús-Nacional se joaca joi.

Chapecoense joaca etapa a doua pe teren propriu, la Arena Condá, impotriva celor de la Lanús.

Zulia este o echipa infiintata in 2005 si evolueaza in prima divizia venezueleana din 2008. A câstigat cupa si liga in 2016. Cel mai cunoscut fotbalist este Juan Arango. Mijlocasul are 191 de meciuri in tricoul lui Mallorca si 175 de meciuri pentru Borussia Mönchengladbach. La Zulia evolueaza si portarul international venezuelean Renny Vega.

Acest a fost primul meci la Copa Libertadores pentru echipa din orasul Chapecó. Doar o alta echipa din Santa Catarina a mai jucat cea mai importanta cupa de echipe de club in America de Sud. In 1992, Criciúma a ajuns în sferturile competitiei, dupa o calificare in 1991 castigând Cupa Braziliei cu Luiz Felipe Scolari pe banca de rezerva.

Meciul a fost jucat pe Stadionul Pachencho Romero, in Maracaibo (foto: Cahê Mota)

Zulia 1×2 Chapecoense – Stadionul Pachencho Romero, Maracaibo, Zulia, Venezuela

Chapecoense: Artur Moraes – João Pedro, Nathan, Douglas Grolli, Reinaldo – Andrei Girotto, Moisés Ribeiro (Luiz Otávio 72′), Luiz Antonio – Niltinho (Osmán Jr. ’75), Wellington Paulista, Arthur (Apodi ’83).
Antrenor: Vágner Mancini

Zulia: Vega – Rivillo (Kenny Romero 86′), Kambou, Plazas, Notaroberto – Carlos Moreno, César Gómez (Zambrano ’60), Savarino, Arango, Orozco – Unrein.
Antrenor: Daniel Farias